ELLENBOROUGH TABLE TENNIS CLUB
Sponsored by Bribar

NATIONALCadet LEAGUE (2016/2017)
LONDON NORTH


REPORT ON COMPETITION FINAL (DAY 4) PLAYED ON SUNDAY 26th, MARCH 2017
at Ellenborough Table Tennis Club, Craddock Road,  Enfield, Middlesex

This season’s final national cadet league event was arranged in three rounds, each of four matches.

Despite the absence of the Division 1 team, St. Edmund’s College, owing to their CCF (Combined Cadet Force) weekend activity away in Spain, Fusion 1 was still stronger than Ellenborough A in beating their common opponent, Urban Highgate. Over the same course of time, Mossford A made big wins against Urban UCS and Barnet, then they proceeded to gain the upper edge over Fusion 2, which led them into second place behind the winners, Fusion 1.

Out of Division 2 crystallized an overwhelming result of Ellenborough B succeeding as winners by a one point topple over BATTS. The Ellenborough B team, consisting of Victor Ostapenko, Richard Huang, and Kamari Jagdeo-Bailey seemed to have gone into overdrive, causing a whirlwind conquest in two of the competition’s final three rounds involving the formerly high performing teams of Woodford Wells and Mossford B; then “the icing on the cake” followed in an easy win of 9-0 over Fusion 3 in the final third round. This was indeed a proud achievement for Ellenborough B; but, BATTS - the runners-up – although they did not play Ellenborough B in today’s rounds, did not slip on the rungs of the Division 2 ladder – their having won each of their three rounds 9-0.

Needless to say, it was a truly deserving medal awards afternoon, and it must be remembered that while a team may be absent on one day, unless any opposing team has a full 3-players’ team present the match would be treated as void – i.e. no points to the opposing team; therefore, it was good for the opposing teams that they had a full complement of players present to record a win of 9-0 for each of the absent team’s three rounds. But, remember also, a team has to come prepared with a strong hand to win, not just relying on luck, and we saw that strong, skilful hand approach came true today.

The award ceremony photographs on our website will reveal the thrills of that moment and thumbs go up again in appreciation for the control desk volunteers – referee, Arthur Clark, and Charlie Izatt, and for the kitchen/lounge bar volunteers, including Peter and Joan Bayman without whom a meal or drink would not have formed such a resourceful part of the day’s enjoyable activity. A swell in the number of cadet players is expected next season: be sure of it. Carry on cadets!

Richard Graneau, Ellenborough TTC NJL/NCL venue

NCL Day 1
NJL Day 1
NCL Day 2
NJL Day 2
NCL Day 3
NJL Day 3
NJL Day 4

Division 1
Match No.
RESULT
ROUND 12
89
FUSION 1 VS ELLENBOROUGH A
7
2
90
MOSSFORD A VS URBAN UCS
8
1
91
FUSION 2 VS BARNET
5
4
92
URBAN HIGHGATE VS ST. EDMUND'S COLLEGE
9
0
ROUND 13
93
ELLENBOROUGH A VS URBAN HIGHGATE
6
3
94
ST. EDMUND'S COLLEGE VS FUSION 1
0
9
95
URBAN UCS VS FUSION 2
6
3
96
BARNET VS MOSSFORD A
3
6
ROUND 14
97
URBAN UCS VS BARNET
4
5
98
FUSION 2 VS MOSSFORD A
4
5
99
URBAN HIGHGATE VS FUSION 1
1
8
100
ELLENBOROUGH A VS ST. EDMUND'S COLLEGE
9
0
 
RESULTS AFTER DAYS 1,2, 3, & 4
TEAM
BARNET
URBAN H
URBAN UCS
FUSION 1
MO'FORD A
ELLENB. A
FUSION 2
ST. ED'S C.
BARNET
3
6
1
8
0
9
3
6
3
6
5
4
9
0
URBAN HIGHGATE
9
0
4
5
1
8
6
3
2
7
8
1
9
0
URBAN UCS
4
5
1
8
0
9
5
4
3
6
6
3
3
6
FUSION 1
8
1
9
0
5
4
6
3
7
2
8
1
9
0
MOSSFORD A
8
1
7
2
8
1
5
4
5
4
7
2
8
1
ELLENBOROUGH A
6
3
6
3
8
1
1
8
3
6
8
1
9
0
FUSION 2
5
4
1
8
2
7
0
9
4
5
1
8
3
6
ST. EDMUND'S COLL.
5
4
5
4
3
6
0
9
2
7
4
5
4
5
** BARNET - No players on day 2
 
DIVISION 1 TABLE AFTER DAY 1, 2, 3 & 4
TEAM
MATCHES
SETS
P
W
D
L
W
L
PTS
FUSION 1
14
13
0
1
108
18
108
MOSSFORD A
14
11
0
3
82
44
82
ELLENBOROUGH A
14
10
0
4
79
47
79
URBAN HIGHGATE
14
7
0
7
70
56
70
URBAN UCS
14
6
0
8
54
72
54
BARNET
14
3
0
11
42
84
42
ST. EDMUND'S COLL.
14
4
0
10
36
90
36
FUSION 2
14
2
0
12
33
93
33
112
56
0
56
504
504
504
 
PLAYER AVERAGES IN ORDER OF HIGHEST  FIRST    
50% and above    
"PU" =played up once    
"#" = played up twice
   
Player
TTE No.
Team
P
W
Ave. %
James Henry 180303 Urban Highgate
12
12
100.0
Joshua Bruce 183012 Fusion 1
38
35
92.1
Hugo Dodd 174518 Fusion 1
38
34
89.5
Samuel Klein 177463 Mossford A
36
31
86.1
Joshua Stolz-Hunter # 90417 Ellenborough A
27
23
85.2
Christian Brissett 176228 St. Edmund's College
21
17
81.0
Robert Domingo 187454 Fusion 1
15
12
80.0
Thomas Palmer 176045 Urban Highgate
27
21
77.8
Charlie Nabarro 180148 Urban Highgate
27
19
70.4
Jacob Ling 172588 Mossford A
29
20
69.0
Elliot Namafo # 163308 Fusion 1 (ex 2)
23
15
65.2
Samadhi Udamulla 168711 Ellenborough A
20
13
65.0
Dylan Franks 166161 Ellenborough A
11
7
63.6
Esher Bahara 174372 Mossford A
29
18
62.1
Cam'ron Malcolm # 183245 Ellenborough A (ex B)
21
13
61.9
Ben Barbarash 185446 Urban UCS
32
19
59.4
Joe Abrahams 189021 Urban UCS
12
7
58.3
Max Chowdhury 175877 Barnet
18
10
55.6
Larry Trumpuskas 176501 Fusion 2
39
21
53.8
Barney Mindlin 183971 Urban Highgate
12
6
50.0
Aaran Shah 188393 Barnet
6
3
50.0

Division 1 Winners Fusion 1

Division 1 Runners-up Mossford A

Volunteers L to R Richard Graneau, Arthur Clark Referee, Charlie Izatt

 

Division 2.
Match No.
RESULT
ROUND 12 101 FUSION 3 VS WARREN SPRING C
6
3
102 WARREN SPRING B VS FUSION 2
5
4
103 ELLENBOROUGH B VS CHELMSFORD B
5
4
104 BATTS 2 VS MOSSFORD B
2
7
ROUND 13 105 WARREN SPRING C VS BATTS 2
0
9
106 MOSSFORD B VS FUSION 3
9
0
107 FUSION 2 VS ELLENBOROUGH B
7
2
108 CHELMSFORD B VS WARREN SPRING B
5
4
ROUND 14 109 FUSION 2 VS CHELMSFORD B
8
1
110 ELLENBOROUGH B VS WARREN SPRING B
3
6
111 BATTS 2 VS FUSION 3
6
3
112 WARREN SPRING C VS MOSSFORD B
0
9
 
RESULTS AFTER DAYS 1, 2, 3, & 4
TEAM
W'FORD W.
M'FORD B
M'FORD C
ELLENB. B
ELLENB. C
B'WOOD P S
FUSION 3
BATTS
WOODFORD WELLS
5
4
9
0
6
3
9
0
6
3
7
2
2
7
MOSSFORD B
3
6
8
1
2
7
9
0
5
4
7
2
2
7
MOSSFORD C
1
8
1
8
0
9
8
1
6
3
5
4
0
9
ELLENBOROUGH B
8
1
6
3
9
0
9
0
9
0
9
0
5
4
ELLENBOROUGH C
0
9
2
7
0
9
0
9
0
9
2
7
0
9
BEECHWOOD PARK SCHOOL
2
7
2
7
6
3
0
9
6
3
7
2
0
9
FUSION 3
1
8
3
6
5
4
4
5
9
0
1
8
0
9
BATTS
5
4
5
4
6
3
5
4
9
0
8
1
8
1
 
DIVISION 2 TABLE AFTER DAY 1, 2, 3 & 4
TEAM
MATCHES
SETS
P
W
D
L
W
L
PTS
ELLENBOROUGH B
14
12
0
2
101
25
101
BATTS
14
13
0
1
100
26
100
WOODFORD WELLS
14
11
0
3
87
39
87
MOSSFORD B
14
8
0
6
75
51
75
BEECHWOOD PARK SCHOOL
14
5
0
9
51
75
51
MOSSFORD C
14
4
0
10
41
85
41
FUSION 3
14
3
0
11
41
85
41
ELLENBOROUGH C
14
0
0
14
8
118
8
112
56
0
56
504
504
504
PLAYER AVERAGES IN ORDER OF HIGHEST  FIRST  
50% and above  
"PU" =played up once  
"#" = played up twice  
           
Player
TTE No.
Team
P
W
Ave.%
Omari Simmons-Duberry
189344
Ellenborough B (# to A >R11)
6
6
100.0
Cam'ron Malcolm
183245
Ellenborough B (PU to A >R3)
3
3
100.0
Ben Sivathanu
171060
BATTS
30
30
100.0
Finley Cameron-Prior
183819
BATTS
15
15
100.0
Jake Harvey
172789
BATTS
12
11
91.7
Akash Shah
179262
Woodford Wells
42
37
88.1
Kamari Jagdeo-Bailey
PU 172300
Ellenborough B (PU to A)
27
23
85.2
Richard Huang
PU 187830
Ellenborough B (PU to A)
39
33
84.6
Zaim Shah
188197
Ellenborough B (# to A >R9)
12
10
83.3
Freddie Lineker
188426
Woodford Wells
18
14
77.8
Maliha Baig
182658
Mossford B
36
27
75.0
Cody Prentice
177737
BATTS
12
9
75.0
Roshan Patel
181938
BATTS
12
9
75.0
Alex Howard
184215
BATTS
27
20
74.1
Victor Ostapenko
PU 187829
Ellenborough B (PU to A)
36
26
72.2
Jai Chaudari
179094
Woodford Wells
36
24
66.7
Darcy McBride
177623
Beechwood Park School
33
21
63.6
Haaris Bilal
180740
Mossford B
33
20
60.6
Freddy Wilke
183284
Fusion 3
35
20
57.1
Vineeth Kamma
179234
Mossford B
30
16
53.3
Tom James
187297
Beechwood Park School
18
9
50.0
Ethan Willis
183745
BATTS
6
3
50.0
Harry Argent
182356
BATTS
6
3
50.0

 


Division 2 Winners Ellenborough B
Division2 Runners-up BATTS

 

About us

Ellenborough Table Tennis Club
Craddock Road, Enfield, Middlesex, EN1 3SP
The Club Tel No: 020 8363 1585
Community Amateur Sports Club No. 05153
Club Location

Contact us

General Enquiry: David Wilson
Membership: Ron Smith 020 8363 8643 or 07957 450792
Hall or Table Booking: Joan Bayman
Website Admin: Bernie Kelly

Facebook & Twitter Admin: Sandy Nash
© Copyright 2016 Ellenborough Table Tennis Club