ELLENBOROUGH TABLE TENNIS CLUB
Sponsored by Bribar

ELLENBOROUGH TTC CLUB CHAMPIONSHIPS REPORT 2018

There were 44 entrants in this year’s championships, played over 4 weekday evenings and one Sunday afternoon.

Day 1, Monday 23rd April

Open Singles:  There were four groups in this event, with the top two in each group progressing to the quarter-finals.  The groups went pretty much as expected, as did the quarter-finals, the closest of which was between Semi Idowu and Atanas Shalev, with Semi winning 11-6, 12-10, 17-15. Huseyin Cakir beat Iain Francis, Terry Bateman beat Lech Bodanowicz and Bruce Yang beat Alan Pearse, all these in straight games.  In the semi-finals, Huseyin beat Bruce and Terry came back from a game down to beat Semi by 3 games to 1.  In the final Huseyin beat Terry 11-5, 11-4, 11-5.  Club Champion: Huseyin Cakir.

Open Doubles:  The group stages were again fairly predictable but produced some excellent matches including Semi Idowu and Terry Bateman beating Elman Rustamov and Iain Francis by just 12-10 in the deciding game.  The semi-finals produced some great play but Huseyin Cakir and Anatol Gasiorowski beat Elman and Iain in four whilst Semi and Terry scraped through 11-9 in the fifth despite some inspired play by Bruce Yang and Lech Bogdanovicz.  In the final, Huseyin and Anatol continued their impressive form and never looked in trouble, beating a rather tired Semi and Terry 11-4, 11-6, 11-8.  Club champions:  Huseyin Cakir and Anatol Gasiorowski. Picture: Anatol, Huseyin, Semi and Terry)


 

Day 2, Wednesday 25th April

Vets Singles (over 40):  After the group stages produced no real surprises, the quarter finals saw Semi Idowu defeating June Nelson, Bruce Yang knocking out his doubles partner Lech Bodanowicz by 14-12, 11-6, 11-9, Gordon Izatt dismissing Alan Pearse and Thanos Morphitis putting up a good fight against Terry Bateman, winning the first game 11-9 but then going down in four.  In the semi-finals Terry beat Gordon in a tough match by 11-7 in the fourth and Semi came back from two games down to beat Bruce in five.  The final was played at the end of a long evening and saw a tired Terry beating an equally tired Semi in four games.  Club champion:  Terry Bateman.

Vets Doubles:  Perhaps the groups gave a hint of things to come, with Bruce Yang and Lech Bodanowicz overcoming Gordon Izatt and Terry Wilson in a close fought match by 11-8 in the deciding game.  Elsewhere, Joan and Peter Bayman took the first game against Alan Pearse and John Barnes but then lost.  Tan Radan and Thanos Morphitis also took one game against Albert Francis and Michael Moore.  All the other group matches were won in straight games.  One semi final saw Bruce and Lech dismissing June Nelson and Iain Francis in convincing style whilst Terry Bateman and Semi Idowu looked set for a comfortable win against Gordon Izatt and Terry Wilson but almost stumbled when their opponents made them work hard for a 16-14 win in the third game.  The final saw some outstanding play and great rallies between Semi and Terry on one side and Bruce and Lech on the other.  It was quite a see-saw match but Bruce and Lech finally ran out the winners by 11-5, 4-11, 7-11, 11-8, 11-4, reversing their narrow loss to the same opponents in Monday’s semi-final match.  Club champions: Lech Bogdanowicz and Bruce Yang. (Picture: Semi, Bruce, Lech and Terry).


Day 3, Thursday 26th April

This evening’s events were of special note for some outstanding performances by two of our division 4 league players against much higher ranked opponents.


Vets Singles (over 60):  The big news here was a division four player, Arnold De Souza, beating first Peter Bayman and then, in the semi-finals, defeating June Nelson 4-11, 14-12, 11-9.  Both of these opponents play two divisions above Arnold and this was a great performance by him.  In the other half of the draw, Terry Bateman progressed uneventfully to the final and then proved just too experienced for Arnold and won the final in straight games.  Club Champion: Terry Bateman. (Picture: Arnold and Terry)

Drawn Doubles:  Almost certainly the most entertaining and unpredictable event of the championships was the drawn doubles.  Nobody knew who they would have as a partner until the draw took place a few minutes before the kick-off and many of the pairs had never met one another let alone played together before!    Some cracking matches followed.  In one group, the two teams to progress to the semi-finals were Joan Bayman with Terry Bateman in first place and Paul Kail with Gordon Izatt in second.  In the other group, three of the four pairs ended on two wins and two losses so it went to count-back.  Anatol Gasiorowski and Ron Smith narrowly lost out by having lost one game more than they won.  This left two teams, with Gill Toumbas and Charlie Izatt taking the top spot on points difference over Albert Francis and Arnold De Souza.  In the semi-finals, Terry Bateman and JoanBayman were taken to 5 by Albert and Arnold but pulled away to win 11-3 in the fifth.  The other semi-final went to a fourth game but Paul Kail and Gordon Izatt proved a little too strong for Gill Toumbas and Gordon’s dad Charlie Izatt.  The final saw a re-match between the two pairs who had come first and second in the same group earlier.  History seemed to be repeating itself when Terry and Joan took the first two games 11-1 and 11-8.  With the order reverting to that of the first game in game 3, the crowd thought it was all over.  However, Paul and Gordon fought back against the odds and, with Paul gaining confidence and producing some great attacking shots to back up Gordon’s skilful play, they eventually ran out the winners by 11-3 in the fifth.  Club Champions:  Paul Kail and Gordon Izatt(Picture: Joan, Terry, Paul and Gordon)

 

Day 4, Friday 27th April

Ladies Singles:  This event had 5 entries so was played on ‘round robin’ basis, with everyone playing each of the other entrants.  Sandy Nash came out the clear winner, with four wins, but second place was a very close thing between Gill Toumbas, June Nelson and Tumay Ekrem, all of whom had two wins and two losses.  On games count-back, Tumay had performed slightly better than the others and therefore took second place on games difference.  Club Champion: Sandy Nash

Ladies Doubles:  This was another round robin event, in which Tumay Ekrem and June Nelson emerged the clear winners.  The second place rested on the result between Rosetta DeLisle and her partner Cara Skinner against Gill Toumbas and Joan Bayman.  This was a close match but Gill and Joan finally emerged the winners by 11-7 in the deciding game to take the runners up position. Club Champions:  Tumay Ekrem and June Nelson(Picture:  Joan, June, Tumay and Gill)

Mixed Doubles:  There were eight pairs in this event, which was encouraging considering the relatively small number of lady members that we have.  After some quite competitive and enjoyable group matches, the semi finals were both straightforward and predictable:  June Nelson and Semi Idowu beat Joan and Peter Bayman in straight games in one match and Tumay Ekrem and Huseyin Cakir did the same against Gill Toumbas and Gordon Izatt in the other.  The final was another matter, with the first game going 11-3 to Tumay and Huseyin then the second going 11-5 to June and Semi.  However, Tumay and Huseyin then took back control and won the next two games 11-7 and 11-6 to take the title after some great rallies and entertaining play from both pairs.  Club Champions: Tumay Ekrem and Huseyin Cakir. (Picture: Sandy, Semi, June, Huseyin and Tumay)

 

Day 5, Sunday 29th April

This was the juniors’ day and events started at 1 p.m., shortly after a very busy morning coaching session.

Cadet Open Singles:  This event began with groups and the first two in each group progressed to the knockout stage.  Richard Huang and Seth Mayuga went through to the semi-finals from group one and Victor Ostapenko and Omari Simmons from group two.  Jackson Macfarlane missed out narrowly after some close games.  In the semi-finals, Richard proved too strong for Omari and Victor came through despite some good play from Seth.  So far every match had been won in straight games but the final was a lot closer.  Victor took the first game convincingly by 11-4 against Richard, who then fought back to take the second by the same score.  Victor then won the third 11-8 and Richard again reversed the score in the fourth.  Richard had chances in the deciding game and there were some excellent rallies but Victor finally came through to win 11-8 in the fifth.  Club Champion:  Victor Ostapenko.

Junior Open Doubles:  This event was played as a round robin between four pairs of players and ran pretty much according expectations.  Ray Yan and Omari Simmons came through their first two matches in straight games, as did Richard Huang and Victor Ostapenko (now teamed together after contesting the final of the previous event).  Jackson Macfarlane and Seth Mayuga put up a good fight and it was nice to see Kyle Kam and Charlie Kedward, who had never met before, enjoying themselves and doing their best against far more experienced opponents.  In the final, Ray and Omari narrowly took the first game by 11-9 but then their opponents came back to win the second 11-9 and took command in the decider to win 11-5.  Club Champions:  Richard Huang and Victor Ostapenko(Photo:  Omari, Victor, Richard and Ray).

Junior Open Singles:  I think the reputation of the favourite may have deterred some of the other players here, so we ended up with just three players competing.  Victor Ostapenko took the first game against Ray Yan by 13-11 but Ray then warmed up and took the next three games 11-3, 11-6, 11-7.  Richard Huang then managed to avenge his earlier defeat by beating Victor 11-7, 11-8, 11-8.  The decider was between Ray and Richard but Ray proved a bit too skilful and experienced and won in straight games to leave Richard as the runner-up.  Club Champion:  Ray Yan. 

It was good to see our younger players not only taking part but also behaving in a most friendly, good humoured and polite way throughout the day.  They should all be very proud of themselves.

About us

Ellenborough Table Tennis Club
Craddock Road, Enfield, Middlesex, EN1 3SP
The Club Tel No: 020 8363 1585
Community Amateur Sports Club No. 05153
Club Location

Contact us

General Enquiry: David Wilson
Membership: Ron Smith 020 8363 8643 or 07957 450792
Hall or Table Booking: Joan Bayman
Website Admin: Bernie Kelly
Facebook & Twitter Admin: Sandy Nash
© Copyright 2016 Ellenborough Table Tennis Club